FAQ

W jakim celu stosuje się komponenty na bazie nanowęgli?

Komponenty na bazie nanorurek węglowych stosuje się, aby nadać tworzywom sztucznym i powłokom m.in. właściwości przewodzące, antyelektrostatyczne czy hydrofobowe.

Jakie są możliwości zastosowania komponentów nanowęglowych?

Komponenty na bazie nanowęgli można stosować w powłokach przewodzących, powłokach hydrofobowych, materiałach antyelektrostatycznych, kompozytach warstwowych i tworzywach sztucznych, takich jak:

 • farby i lakiery,
 • pigmenty i tusze,
 • powłoki wielofunkcyjne (np. na podłogi antyelektrostatyczne, posadzki nieiskrzące, posadzki przemysłowe antystatyczne, podłogi epoksydowe),
 • pokrycia antyporostowe (np. w kadłubach statków),
 • tekstylia (np. odzież antystatyczna, odzież hydrofobowa).

W jakiej formie można kupić komponenty nanowęglowe?

Oferowane przez nas komponenty nanowęglowe Carbon4NANO są dostępne w formie koncentratów i dyspersji na bazie rozpuszczalników niewodnych oraz w formie dyspersji wodnych.

Czy komponenty nanowęglowe można stosować do zabezpieczania posadzek, np. w serwerowniach?

Tak, nasze komponenty na bazie nanowęgli są idealne do zabezpieczenia posadzek wszędzie tam, gdzie zakres rezystancji powierzchniowej powinien być odpowiedni dla powłok elektrostatycznie rozpraszających. Dlatego powłoki wzbogacone naszym komponentem sprawdzą się w strefach zagrożenia wybuchem, gdzie opór upływowy nie może być mniejszy niż 108 Ω, a także w przemyśle elektronicznym, gdzie wymagany opór upływowy musi wynosić < 106 Ω.
Dzięki wykorzystaniu domieszki nanowęglowej może zostać zabezpieczona:

 • posadzka w przemyśle elektronicznym,
 • posadzka w przemyśle motoryzacyjnym,
 • posadzka w serwerowni,
 • posadzka w laboratorium,
 • posadzka w salach operacyjnych,
 • posadzka w lakierni,
 • posadzka w magazynach, gdzie przechowuje się materiały łatwopalne i wybuchowe.

Czy komponenty nanowęglowe nie zmienią wyglądu lub konsystencji mojego produktu?

Nasze komponenty dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i wymagań klientów, aby domieszka nanowęglowa nie tylko nadawała nowych właściwości, ale także nie miała znaczącego wpływu na zmianę wyglądu czy konsystencji produktu finalnego.

W jakich branżach i sektorach wykorzystuje się komponenty nanowęglowe?

 • Przemysł chemiczny,
 • przemysł elektrotechniczny i elektroniczny,
 • przemysł tworzyw sztucznych,
 • przemysł energetyczny,
 • przemysł medyczny,
 • przemysł tekstylny.

Czy komponenty nanowęglowe są bezpieczne dla środowiska?

Tak. Nasze komponenty na bazie nanorurek węglowych są przyjazne dla środowiska i nie wywołują żadnych genotoksycznych efektów u organizmów żywych.

Czym są nanorurki węglowe?

Nanorurki węglowe to cienkie rurki nanometrowe zbudowane z atomów węgla, których ułożenie swoją strukturą przypomina plaster miodu. Nanoruki węglowe mają kształt pustych walców i w zależności od tego, czy ściany nanorurek tworzone są przez pojedyncze warstwy lub kilka warstw grafenowych, rozróżnia się kilka typów nanorurek. Są to: nanorurki jednościenne, nanorurki dwuścienne oraz nanorurki wielościenne.

Jakie są właściwości nanorurek węglowych?

Wysokie przewodnictwo elektryczne i cieplne – rurki nanowęglowe świetnie sprawdzają się jako przewodniki i półprzewodniki. W porównaniu z przewodami metalowymi, nanorurki mogą przewodzić prąd o tysiąckrotnie większym natężeniu przy tej samej masie, a jako przewodnik ciepła, nanorurki mają lepsze przewodnictwo niż przykładowo miedź.
Elastyczność i wytrzymałość na rozciąganie – nanorurki węglowe to obecnie jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów jakie znamy. Pojedyncza nanorurka może zostać rozciągnięta o 40%, to dziesięciokrotnie więcej niż w przypadku wysokiej klasy włókien węglowych.
Hydrofobowość – nanorurki wykazują właściwości hydrofobowe, dzięki czemu mogą “odpychać” wodę oraz inne ciecze, a do tego są odporne na działania korozyjne.
Transparentność – nanorurki jednościenne posiadają wysoką przepuszczalność światła białego.

Dlaczego komponenty nanowęglowe Instytutu Technik Węglowych są lepsze niż inne domieszki dostępne na rynku?

Komponenty, które są dostępne w sprzedaży, oparte są na czerni węglowej i pigmentach na bazie nanocząstek metali. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty przewodnictwa elektrycznego, potrzeba dużej ilości domieszki, co skutkuje tym, że produkt finalny ma gorsze właściwości mechaniczne, a także optyczne. Zastosowanie komponentów nanowęglowych pozwala na uzyskanie lepszych efektów przewodnictwa elektrycznego przy użyciu mniejszej ilości emulsji nanorurek.

Gdzie mogę złożyć zamówienie na produkty Carbon4NANO?

Aby złożyć zamówienie, należy skontaktować się z nami przez formularz lub zadzwonić bezpośrednio do siedziby Instytutu Technik Węglowych: +48 668 847 464.

Czy możliwa jest wysyłka produktów Carbon4NANO za granicę?

Tak, nasze produkty wysyłamy również za granicę.

Gdzie uzyskam więcej informacji?

Pytania prosimy kierować na adres: biuro@carbon4nano.com lub poprzez formularz kontaktowy